Прејди на содржината

.to

Од Википедија — слободната енциклопедија
.to
tonic Domain Name Registry
Воведен1995
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарTonic
ПокровителВладата на Тонга
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Тонга
Фактичка употребаКористен за најразлични страници, неколку поврзани со Тонга. Често користен од страници за торенти и разни хакови.
Ограничувања на рестрацијатаОтоврена за сите но вулгарни зборови не можат да се регистрираат или употребат за спамирање.
СоставРегистрација дозволена на второ ниво, некои ентитети поврзани со Тонга имаат домени на трето ниво под ознаки како .gov.to
ДокументиFAQ
Правила при спорSome trademarked names reserved; no other dispute policy
Мреж. местоTonic

.toнајвисок државен домен на осторвското кралство Тонга.

Владата на Тонга ги продава домените на секоја заинтересирана странка. Доменот .to е раководен од Tonic.[1]

Бидејќи to е чест англиски предлог, станало популарно да се создават адреси наречени доменски хакови кои го искористуваат ова, како кратенката за адресата go.to. Други доменски хакови кои не го користат предлогот to како страницата на Даниел Џ. Бернстајн cr.yp.to,Лондонското претпријатие за развој Potato користиp.ota.to, и сервисите за подигнување како uloz.to (што значи „зачувај“ на чешки и словачки јазик).

„T.O.“ е чест прекар за Торонто, Канада и се користи како доменска екстензија за градот како на пример во популарните страни како што се www.dine.to и www.jobs.to. Овој домен се користи и од италијанскиот град Торино.

Како што доменските имиња на доменот .to се купени, сите нормални DNS операции се можни и регистрираните страници не мораат да објавуваат реклами од регистраторот. Некој домени се слободни како, .edu.to, но само за образовните институции на Тонга. Во овој момент бизнисите ргистрирани во Тонга можат да добијат слободни домени. Луѓето кои продаваат .to домени можаат да побараат одреден надоместок.

.to е еден од неколкуте домени кои не одржуваат јавна WHOIS податотека со што би давале регистраторски информации. Можно е да се контактираат доменските регистранти преку tonic.to со куцање на доменското име во пребарување под името „New Domain Name“.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tonga Network Information Center
  2. „Tonic Corporation Frequently Asked Questions: Does Tonic offer a whois service?“. Tonic.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]