Прејди на содржината

.mf

Од Википедија — слободната енциклопедија
.mf
Воведен2007
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаНеназначен
РегистарНема
ПокровителНема
Наменета употребаЕнтитети поврзани соФранција Свети Мартин
Фактичка употребаНе може да се користи
Ограничувања на рестрацијатаНе се можни регистрации

.mf — назначен највисок државен домен за Свети Мартин.[1] Оваа одлука следела по стекнувањето на нов статус прекуморска заедница за островот Свети Мартин, на 15 јули 2007 година.[2] Моментално Свети Мартин ги користи доменот на Гвадалупе, .gp,[3] и доменот за Франција, .fr.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ISO 3166-1 Newsletter VI-1 (2007-09-21): Assignment of code elements for Saint Barthélemy and Saint Martin and update of France and other French Territories. 2007-09-21. Accessed 2007-10-11.
  2. Law, Gwillim (2007-10-13). „Saint Martin“. Statoids. Архивирано од изворникот 2007-10-17. Посетено на 2007-10-14. In a referendum held on 2003-12-07, Saint Martin and Saint Barthélemy voted overwhelmingly to become overseas collectivities under Article 74 of the French Constitution. The change took effect on 2007-07-15.
  3. 3,0 3,1 CIA - The World Factbook -- Saint Martin Архивирано на 8 јануари 2019 г.: Communications. 2007-10-18. Accessed 2007-10-22. ".mf; note - .gp, the ccTLD for Guadeloupe, and .fr, the ccTLD for France, might also be encountered"

Надворешни врски[уреди | уреди извор]