.hu

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.hu
Воведен 1990
Тип на домен Country code top-level domain
Состојба Активен
Регистар Council of Hungarian Internet Providers
Покровител Council of Hungarian Internet Providers
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Унгарија
Фактичка употреба Многу популарно во Унгарија
Ограничувања на рестрацијата Отворено за лица и компании во Унгарија и ЕУ
Состав Директно на секундарно ниво или преку терцијарно ниво
Документи Правила и процедури
Правила при спор Алтернативни решенија
Мреж. место domain.hu

.hu е главен Интернет домен за Унгарија.

Секундарни домени[уреди | уреди извор]

 • .co.hu
 • .2000.hu
 • .erotika.hu
 • .jogasz.hu
 • .sex.hu
 • .video.hu
 • .info.hu
 • .agrar.hu
 • .film.hu
 • .konyvelo.hu
 • .shop.hu
 • .org.hu
 • .bolt.hu
 • .forum.hu
 • .lakas.hu
 • .suli.hu
 • .priv.hu
 • .casino.hu
 • .games.hu
 • .media.hu
 • .szex.hu
 • .sport.hu
 • .city.hu
 • .hotel.hu
 • .news.hu
 • .tozsde.hu
 • .tm.hu
 • .erotica.hu
 • .ingatlan.hu
 • .reklam.hu
 • .utazas.hu

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]