.pm

Од Википедија — слободната енциклопедија
.pm
Воведен1997
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаПоврзан но не прима регистрации
РегистарAFNIC
ПокровителAFNIC
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Свети Петар и Микелон
Фактичка употребаОтворен за Регистрација
Ограничувања на рестрацијатаНема
СоставРегистрациите биле на второ ниво
Мреж. местоnic.pm (redirects to afnic.fr)
DNSSECда

.pmнајвисок државен домен за Свети Петар и Микелон. Овој домен е управуван од AFNIC и регистрациските услуги започнале на 6 декември во 2011 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Регистрациите на адреси на доменот .pm

Предлошка:Свети Петар и Микелон-никулец