.pm

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.pm
Воведен 1997
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Поврзан но не прима регистрации
Регистар AFNIC
Покровител AFNIC
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Свети Пјер и Микелон
Фактичка употреба Отворен за Регистрација
Ограничувања на рестрацијата Нема
Состав Регистрациите биле на второ ниво
Мреж. место nic.pm (redirects to afnic.fr)
DNSSEC да

.pmнајвисок државен домен за Свети Пјер и Микелон. Овој домен е управуван од AFNIC и регистрациските услуги започнале на 6 декември во 2011 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Регистрациите на адреси на доменот .pm