.lk

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.lk
Воведен1990
Тип на доменДржавен код на главен интернет домен
СостојбаАктивен
РегистарLK Domain Registry
ПокровителUniversity of Moratuwa
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Шри Ланка
Фактичка употребаПопуларен во Шри Ланка
Ограничувања на рестрацијатаМора да имате јасно објаснување за името
СоставСекундарно или терцијарно
ДокументиPolicy
Мреж. местоnic.lk

.lk е главен Интернет домен за Шри Ланка.


Ограничени регистрации:

 • .gov.lk: Влада
 • .sch.lk: Училишта
 • .net.lk: Интернет-услужници
 • .int.lk: Организации за интернационални договори

Отворени регистрации:

 • .com.lk: Комерцијални
 • .org.lk: Некомерцијални организации
 • .edu.lk: Образование
 • .ngo.lk: Невладини организации
 • .soc.lk: Друштва
 • .web.lk: Мрежни места
 • .ltd.lk: Компании
 • .assn.lk: Асоцијации
 • .grp.lk: Групи од компании
 • .hotel.lk: Хотели


Интернационализирани државни кодови за главен интернет домен[уреди | уреди извор]

Во септември 2010 година 2 нови државни кодови за главен интернет домен биле донесени на 2 локални јазици во Шри Ланка.


Поврзано[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]