.io

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.io
Воведен1997
Тип на доменнајвисок државен домен
СостојбаАктиван
РегистарNIC.IO
ПокровителIO Регистар на главни интернет домени
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Британската индиска океанска територија
Фактичка употребаНе е мнгоу користен
Ограничувања на рестрацијатаНема за долгостепени регистрации; третостепените регистранти мораа тда бидат жители на Британската индиска океанска територија
СоставРегистрациите се директно на друго ниво или на трето ниво под разните долгостепени ознаки
ДокументиУслови; Правила
Правила при спорПолитика на разрешување на расправи
Мреж. местоNIC.IO

.ioнајвисок државен домен (ccTLD) на Британската Индоокеанска Територија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]