.zw

Од Википедија — слободната енциклопедија
.zw
ZISPA: Zimbabwe Internet Service Providers Association
Воведен1991
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарZISPA
ПокровителTelecommunications Regulatory Authority (UAE)
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Зимбабве
Фактичка употребаНекаква употреба во Зимбабве
Ограничувања на рестрацијатаНема
СоставРегистрациите се на трето ниво под второстепени категории
ДокументиTerms and conditions Registration procedure
Мреж. местоZISPA

.zwнајвисок државен домен за Зимбабве.

Иако не се покажува во регистарот на IANA, сепак се одвиваат регистрации на доменското име .co.zw преку давателите не мрежни услуги во Зимбабве, ZISPA е организацијата која била основана за да се грижи за доменот .zw.

.ac.zw на овој домен се регистрираат унивезитетите во Зимбабве Архивирано на 22 ноември 2006 г.. Барањата ги обработува Компјутерски Центар Архивирано на 22 ноември 2006 г.. Општиот облик, .ac.zw е за регистрирање на академски институции.

.org.zw регистрациите ги води главниот телекомуникациски давател на услуги, TelOne. Овие се наменети за невладини организации, физички лица но не се знае дали постојат ограничувања.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]