.si

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.si
Воведен 1993
Тип на домен Државен домен од прво ниво
Состојба Активен
Регистар АРНЕС
Покровител Словенија
Наменета употреба Субјекти поврзани со  Словенија
Фактичка употреба Пногу популарен во Словенија
Состав Регистрациите се земени директно на второ ниво
Документи Документ
Правила при спор АРДС
Мреж. место АРНЕС

.si е главен Интернет домен за Словенија. Со доменот управува АРНЕС. Во 2010 имало 80,000 регистрирани .si домени, а во 2012 бројот се покачил на 100,000. Домените се популарни за хакирање.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]