.ua

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.ua
ua ccTLD
Воведен 1 декември 1992
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар Hostmaster Ltd.
Покровител Communication Systems
Наменета употреба Ентитети поврзни со  Украина
Фактичка употреба Употребуван во Украина
Состав Регистрациите се на трето ниво под второстепени ознаки, но можни се второстепени регистрации за претставниците на трговски марки
Документи Policy documents
Мреж. место .ua NIC
DNSSEC да

.uaнајвисок државен домен за Украина.

Историја[уреди | уреди извор]

  • 1 декември 1992 - регистрација на домен
  • April 13, 2012 - DNSSEC домен

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

За да се отстрани можноста за злоупотреба, регистрацијата на второстепени домени директно под доменот .ua кој е ограничен за трговски марки, кои можат да регистрираат доменско име слично на трговската марка. Може да се регистрираат третостепени домени под следниве второстепени имиња:

  • com.ua - правни лица
  • edu.ua - образовни институции.
  • gov.ua - владини институции
  • net.ua - даватели на мрежни услуги
  • in.ua - за физички лица
  • at.ua - платени за физички лица
  • pp.ua - слободни за физички лица
  • org.ua - организации

Постојат второстепени домени кои се поврзани со области. Овие се помалку користени од оние погоре наведените, но некогаш се ограничени само на организации во тие области.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]