Прејди на содржината

.zr

Од Википедија — слободната енциклопедија
.zr
Воведен1996
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаПрекинат
РегистарНема
ПокровителInterpoint SARL
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Заир
Фактичка употребаИмал употреба пред да биде избишан во 1997 и 2001 година
Ограничувања на рестрацијатаНе се примаат регистрации
СоставНема
ДокументиIANA report on deletion
Правила при спорНема
Мреж. местонема

.zrнајвисок државен домен за Заир. Бидејќи Заир се преименувал во Демократска Република Конго во 1997 година, .zr бил отстранет а доменот .cd му го зазема местото. Во 2001 година, .zr бил целосно отстранет.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]