.zr

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.zr
Воведен 1996
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Прекинат
Регистар Нема
Покровител Interpoint SARL
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Заир
Фактичка употреба Имал употреба пред да биде избишан во 1997 и 2001 година
Ограничувања на рестрацијата Не се примаат регистрации
Состав Нема
Документи IANA report on deletion
Правила при спор Нема
Мреж. место нема

.zrнајвисок државен домен за Заир. Бидејќи Заир се преименувал во Демократска Република Конго во 1997 година, .zr бил отстранет а доменот .cd му го зазема местото. Во 2001 година, .zr бил целосно отстранет.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]