.mq

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.mq
Воведен 1997
Тип на домен државен код на главен интернет домен
Состојба активен
Регистар непознат
Покровител SYSTEL
Наменета употреба ентитети поврзани со  Мартиник
Фактичка употреба многу мал број на мреж. места во Мартиник
Ограничувања на рестрацијата непознато
Состав регистрирани се второстепени имиња непосредно
Мреж. место nic.mq

.mq е интернет државен код на главниот интернет домен (ccTLD) на Мартиник. Регистрациите на второстепени домени моментално се затворени.

Највисокиот домен .mq порано бил под раководство на SYSTEL. Подоцна фирмата Mediaserv го купил SYSTEL но регистрирањето сè уште е оневозможено и не се знае кога услугата ќе стане повторно достапна. Техничкиот контакт за кодот е засега непознат.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]