.th

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.th
THNIC
Воведен 1988
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар THNIC
Покровител THNIC
Наменета употреба Тајланд Ентитети поврзани со Тајланд
Регистрирани домени 64.316 (6 јуни 2013)[1]
Ограничувања на рестрацијата Различни ограничувања засновани во зависност на кој второстепен домен се врши регистрацијата
Состав Регистрациите се на трето ниво преку различни категории
Мреж. место THNIC
DNSSEC да

.thнајвисок државен домен за Тајланд. Раководен е од THNIC.

Регистрација[уреди | уреди извор]

Регистрацијата на доменско име .co.th е сложеба процедура, поради оваа причина повежето тајландски страници користат доменско име .com name. За да се регистрира доменско име .co.th регистерот во Тајланд побарува копии од документите на претпријатиетона со исто име како и бараното доменско име, па на пример доколку се побара acme.co.th мора да се има претпријатие регистрирано како Acme Co., Ltd.

Претпријатие може да регистрира само едно доменско име со доменот .co.th.

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

THNIC птифаќа барања за доменски имиња од доменот .th само под седум групи на веќе определени второстепени домени:[2]

За англиски доменски имиња За тајландски доменски имиња[3] Кој може да поднесе барање
.ac.th .ศึกษา.ไทย Академски институции
.co.th .ธุรกิจ.ไทย Правни лица
.go.th .รัฐบาล.ไทย Владини институции
.mi.th .ทหาร.ไทย Воени институции
.or.th .องค์กร.ไทย Непрофитни организации
.net.th .เน็ต.ไทย Даватели на семрежни услуги
.in.th .ไทย физички лица, претпријатија или организации

Највисок второстепен домен[уреди | уреди извор]

.ไทย
Воведен 2010
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар THNIC
Покровител THNIC
Наменета употреба Тајланд Ентитети поврзани со Тајланд
Фактичка употреба второстепеи домени
Регистрирани домени 15.520 (6 јуни 2013)[1]
DNS-име .xn--o3cw4h
Мреж. место THNIC
DNSSEC да

Во 2010 година беше воведен нов домен за Тајланд, наменет за доменски имиња на месниот јазик. Овој домен е .ไทย. Од 2011 година, активни се илијадници страници со овој домен.[4]

И изгледа дека тајландскиот месен домен .ไทย директно се пренасочува кон англиските доменски имиња .in.th.[3] Друга група на домени .th мора да користат третостепени доменски имиња .ไทย прикажани на табелата погоре.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „เผยโดเมน '.th' ทะลุ 6 หมื่นชื่อ-ภาคธุรกิจใช้กว่าครึ่ง“ (на thai). Thai Rath. 6 јуни 2013. http://www.thairath.co.th/content/tech/349585. посет. 19 октомври 2013 г. 
  2. „Policy of .th and .ไทย service“ (PDF). Thai Network Information Center Foundation. 1 април 2013. http://thnic.or.th/doc/thPolicy-THNICF-Form-ReviseBySubcomm-SpecifyDateEng.pdf. посет. 21 декември 2013 г. 
  3. 3,0 3,1 "ดอทไทย" โดเมนเลือดไทย กรรมสิทธิ์เฉพาะคนไทย“, 18 јануари 2011 (посет. 21 декември 2013 г). (на Thai)
  4. „site:.ไทย“. Google. Google. http://www.google.com/search?q=site:.ไทย. посет. 27 мај 2012 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]