.pk

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.pk
PKNIC
Воведен 1992
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар PKNIC
Покровител PKNIC
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Пакистан
Фактичка употреба Користен во Пакистан
Ограничувања на рестрацијата SНекои домени имаат ограничувања, некои немаат
Состав Регистрациите се на трето ниво под второстепените ознаки, но второстепените домени се отворени во 2005 година
Документи Закон за регистрација на домени
Правила при спор UDRP (проширена)
Мреж. место PK NIC

.pkсемрежен највисок државен домен за Пакистан. Со регистарот на домени раководи PKNIC.

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

Второстепената рефистрација на .pk доменот стана достапна во 2007 година.

 • .pk – достапно за секого; употребувано од претпријатија, физиќки и правни лица во Пакистан
 • .com.pk – достапно за секого; употребувано од претпријатија, физиќки и правни лица во Пакистан
 • .net.pk – за бизиниси поврзани со семрежјето и семрежните нудачи на услуги
 • .edu.pk – за образовни институции
 • .org.pk – за непрофитни организации
 • .fam.pk – за физички лица
 • .biz.pk – за бизиниси
 • .web.pk – за мрежни страници
 • .gov.pk – за владата на Пакистан
 • .gok.pk – за владата на Азад Кашмир
 • .gob.pk – за владата на Балочистан
 • .gkp.pk – за владата на Хајбер-Пахтунва
 • .gop.pk – за владата на Пенџаб
 • .gos.pk – за владата на Синд
 • .gog.pk – за владата на Гилгит-Балистан

Второстепени високи домени[уреди | уреди извор]

Второстепени високи домени се користат во Пакистан, наменети за имињата на домените на Урду.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]