.lr

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.lr
Воведен1997

type=Државен код на главен интернет домен

status=Активен
РегистарRandy Bush
ПокровителData Technology Solutions
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Либерија Либерија
Фактичка употребаМала употреба во Либерија, владини страници
СоставТерцијарно ниво под секундарно ниво
Мреж. местоDomain registration

.lr е главен Интернет домен за Либерија.

Терцијарни домени[уреди | уреди извор]

  • com.lr: Комерцијални
  • edu.lr: Додипломски училишта
  • gov.lr: Влада
  • org.lr: Непрофитни организации
  • net.lr: Мрежна инфраструктура

Надворешни врски[уреди | уреди извор]