.sc

Од Википедија — слободната енциклопедија
.sc
.sc
Воведен1997
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарVCS (Pty) Limited
ПокровителVCS (Pty) Limited
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Сејшели
Фактичка употребаСе користи од најразличен вид на страници, некои поврзани со Сејшелите, еден период рекламиран како домен на Шкотска
Ограничувања на рестрацијатаПредност дадена на ентитети основани на Сејшелите, различни ограничувања за треетостепените регистрации
СоставРегистрациите се директно на трето ниво под разлилни второстепени имиња
Правила при спорUDRP
Мреж. местоnic.sc
DNSSECда

.scнајвисок државен домен за Сејшелите. Доменот се рекламирал во Шкотска и американската држава Јужна Каролина, но, домените подлежат на сејшелските правила за регистрација. Додека пак претпријатието SCregistrars, кое го рекламира доменот .sc кај шкотските претприемачи сега не постои[1] доменот .sc останува достапен низ Afilias светска платформа преку која добро познати регистратори, регистрираат меѓународно на второ ниво.

Третостепени домени[уреди | уреди извор]

  • com.sc: рекламен
  • net.sc: мрежни претпријатија
  • edu.sc: образовни институции
  • gov.sc: владини институции
  • org.sc: непрофитни организации

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]