.pa

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.pa
NIC-Panama ccTLD .pa
Воведен 1994
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар Nic Panama
Покровител PANNET, Панамски унверзитет за технологија
Наменета употреба Ентитети поврзани со Панама Панама
Фактичка употреба Доволно познато во Панама
Ограничувања на рестрацијата Примарно и скундарно иенуваните сервери мора да бидат географски раздвоени
Состав Регистрациите се на трето ниво под втоостепените ознаки
Документи Полиси
Правила при спор UDRP
Мреж. место Nic Panama

.paсемрежен највисок државен домен за Панама, раководн од NIC-Panama.

идејќи „PA“ е поштенскиот код за американската држава Пенсилванија, имало повремено користење со тоа значење, но ова не се проширило.

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

 • net.pa
 • com.pa
 • ac.pa
 • sld.pa
 • gob.pa
 • edu.pa
 • org.pa
 • abo.pa
 • ing.pa
 • med.pa
 • nom.pa

Надворешни врски[уреди | уреди извор]