.sn

Од Википедија — слободната енциклопедија
.sn
.sn
Воведен1993
Тип на доменнајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарNIC Senegal
ПокровителУниверзитетот во Дакар
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Сенегал
Фактичка употребаКористен во Сенегал
Ограничувања на рестрацијатанема
СоставРегистрациите се на второ ниво, или пак на трето ниво под второстепени имиња
Мреж. местоNIC Senegal

.snнајвисок државен домен за Сенегал.

Следниве второстепен домени се достапни за третостепени имиња:

  • art.sn
  • com.sn
  • edu.sn
  • gouv.sn
  • org.sn
  • perso.sn
  • univ.sn

Надворешни врски[уреди | уреди извор]