.pr

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.pr
.pr Puerto Rico Top Level Domain
Воведен 1989
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар Истражувачка лабораторија Гаус
Покровител Истражувчка лабораторија Гаус
Наменета употреба Ентитети поврзанисо Flag of Puerto Rico.svg Порторико
Фактичка употреба Достатно користен во Порторико
Ограничувања на рестрацијата Неко пододмени имаат ограничувања, .isla.pr поефтин но ограничен само за жителите на Порторико
Состав Регистрациите се на трето ниво под второстепените ознаки, второстепените регистрации се овозможени но се поскапи
Правила при спор UDRP
Мреж. место Nic.Pr
DNSSEC да

.prсемрежен највисок државен домен за Порторико.

Домени и пододмени[уреди | уреди извор]

 • .pr - За бизниси, професионалци, физички и правни лица
 • .biz.pr - За бизниси
 • .com.pr - За претпријатија, но не ограничени на
 • .edu.pr - За образовни институции на тлото на Порторико
 • .gov.pr - За владините тела на Порторико
 • .info.pr - За информативни мрежни страници
 • .isla.pr - За луѓе кои живеат во Порторико
 • .name.pr - За физички лица
 • .net.pr - За мрежни претпријатија
 • .org.pr - За организации
 • .pro.pr - За професионалци
 • .est.pr - За студенти
 • .prof.pr - За професори на универзитети
 • .ac.pr - за академици

Надворешни врски[уреди | уреди извор]