.hn

Од Википедија — слободната енциклопедија
.hn
Воведен1993
Тип на доменccTLD
Состојбаактивен
Наменета употребаЕнтитети поврзани со [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас
Фактичка употребаУпотребуван во Хондурас
Ограничувања на рестрацијатаНема
СоставРегистрациите се директно на второ ниво
Мреж. местоNic.hn

.hn е е главен интернет домен (ccTLD) за Хондурас. Доменот бил воведен во 1993 година.

Второстепени домени[1][уреди | уреди извор]

  • .net.hn
  • .org.hn
  • .edu.hn
  • .gob.hn
  • .com.hn

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-10-10. Посетено на 2011-11-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]