Прејди на содржината

.zm

Од Википедија — слободната енциклопедија
.zm
Воведен1994
Тип на доменДржавен домен од прво ниво
СостојбаАктивна
РегистарЗАМНЕТ
ПокровителЗАМНЕТ
Наменета употребаСубјекти поврзани со
 Замбија
ДокументиPDF регистрациона форма Word регистрациона форма
Мреж. местоОфицијално мрежно место на ЗАМНЕТ

.zmнајвисок семрежен домен на Замбија. Со доменот управува ЗАМНЕТ.

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

  • .ac.zm: Академски институции
  • .co.zm: Комерцијални
  • .com.zm: Комерцијални
  • .edu.zm: Образовни
  • .gov.zm: Владини
  • .net.zm: Интернет организации
  • .org.zm: Некомерцијални организации
  • .sch.zm: Школи

Надворешни врски[уреди | уреди извор]