.zm

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.zm
Воведен1994
Тип на доменДржавен домен од прво ниво
СостојбаАктивна
РегистарЗАМНЕТ
ПокровителЗАМНЕТ
Наменета употребаСубјекти поврзани со
 Замбија
ДокументиPDF регистрациона форма Word регистрациона форма
Мреж. местоОфицијално мрежно место на ЗАМНЕТ

.zm е главен Интернет домен за Замбија. Со доменот управува ЗАМНЕТ.

Секундарни домени[уреди | уреди извор]

  • .ac.zm: Академски институции
  • .co.zm: Комерцијални
  • .com.zm: Комерцијални
  • .edu.zm: Едукациони
  • .gov.zm: Владини
  • .net.zm: Интернет организации
  • .org.zm: Некомерцијални организации
  • .sch.zm: Школи

Надворешни врски[уреди | уреди извор]