.lu

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.lu
Воведен 1995
Тип на домен Државен код на главен интернет домен
Состојба Активен
Регистар DNS-LU
Покровител Restena
Наменета употреба Ентитети поврзани со Луксембург
Фактичка употреба Популарен во Луксембург
Состав Секундарно ниво
Документи Charter
Мреж. место DNS-LU
DNSSEC да

.lu е главен Интернет домен за Луксембург.


Поврзано[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]