.pn

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.pn
.pn domain names
Воведен 1997
Тип на домен Највисок джавен домен
Состојба Активен
Регистар Управа на Питкерн
Покровител Управа на Питкерн
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Питкерн
Фактичка употреба GСе користи на Питкерн и други места
Ограничувања на рестрацијата нема
Состав регистрациите се прават директно на второ ниво, постојат и третостепени регистрации, под второстепени категории како .gov.pn и лични страници како име.презимњ.pn (слично на .име)
Документи .pn закони
Правила при спор UDRP
Мреж. место .pn регистар

.pnсемрежен највисок државен домен за Питкерн.

Највисокиот домен беше оспорен во 2000 година од жителот Том Кристијан, кој бил задолжен за доменот од ICANN, и владата на островот, кој бил разрешен од ICANN која одлучила да го додели доменот на Управата на Питкерн.

Пододмените под различни две букви .pn се нудат како слободни пренасочувања од popnic.com.

Официјален .pn домен чини $100/годишно. Постојат мал броја на страници кои ги користат овие домени, мо како примери можат да се споменат ESPN (es.pn), Appian Corporation (ap.pn) и Groupon (gr.pn), кои го користат доменот за имаат покуси URL адреси.

Доменот .pn се користи и во кампањата заа промоција на Игрите на гладните, претставувајќи го како официјален код на нацијата на Панем.

Второстепени имиња на домени[уреди | уреди извор]

  • .in.pn
  • .co.pn
  • .eu.pn
  • .org.pn
  • .net.pn
  • .me.pn

Надворешни врски[уреди | уреди извор]