.pg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.pg
Воведен 1991
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар Универзитет за технологија на Папуа Нова Гвинеја
Покровител Универзитет за технологија на Папуа Нова Гвинеја
Наменета употреба Ентитети поврзани со Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја
Фактичка употреба се користи во Папуа Нова Гвинеја
Ограничувања на рестрацијата Мора да сте жител или да имате месни интереси во Папуа Нова Гвинеја
Состав Регистрациите се прават на трето ниво под второстепените ознаки
Правила при спор Sслична ан онаа од пред 2000 година
Мреж. место Unitech DNS

.pgсемрежен највисок државен домен за Папуа Нова Гвинеја.

Регистрациите се прават под второстепените домени .com.pg, .net.pg, .ac.pg, .gov.pg, .mil.pg и .org.pg.

Регулативата за спорови е слична на таа од Network Solutions пред воведувањето на UDRP во 2000 година, сопственик на трговска марка може да се противи на регистрацијата на домен со што доменот ќе се стави во мирување, само доколку поднесувачот не може да докаже дека истито ги поседува правата на трговската марка, или пак добие судска пресуда во негова корист.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]