.su

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.su
Воведен 1990
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар Руски инститиут за јавни мрежи
Покровител Руски институт за јавни мрежи
Наменета употреба Ентитети поврзани со  СССР
Фактичка употреба Ентитиети од посоветската ера
Регистрирани домени 119.423 (јули 2014)[1]
Ограничувања на рестрацијата нема
Состав Регистрациите се дозволени директно на второ ниво
Правила при спор нема
Мреж. место RUcenter
DNSSEC да

.suнајвисок државен домен за Советскиот Сојуз создаден ан 19 септември 1990 година. Иако Советскиот Сојуз се распаднал по само 14 месеци, највисокиот домен .su е во употреба и до ден денес. Го раководи Рускиот институт за јавни мрежи.

Историја[уреди | уреди извор]

Пред создавањето на советскиот домен постоеле само неколку мрежни страници во СССР Internet pages, повеќето припаѓале на убиверзитетите.[2]

По 1989 година се создадени нови домени во Европа, вклучувајќи ги тука .pl (Полска), .cs (Чехословачка), .yu (Југославија) и .dd (Источна Германија). Меѓу нив бил создаден и доменот за СССР – .su.[3] На почетокот Советскиот Сојуз требаше да добие .ussr домен. Но .su доменот бил осмислен од тогаш 19 годишниот фински студент Петри Ојала.[4] На 26 декември 1991 година се распадна Советскиот Сојуз и републиките се здобија со независност, со што овој домен требало да престане да постои, како што се случило со останатите домени на Источна Германиј и Чехословачка. До 1993[3] немало највисок државен домен за Русија. Поради оваа причина земјата продолжила да го користи советскиот домен. Во 1993 година се воведува доменот .ru кој требало да го замени доменот .su. [3] Доменот требало да биде повлечен од ICANN, но бил зачуван по барање од руската влада и корисниците на семрежјето.[3]

Во 2001 година, раководителите на доменот објавиле дека ќе почната да прифаќаат нови записи на доменот .su, но не е јасно дали оваа остапка е во согласност со политиките на ICANN. ICANN изразила намера дека сака да го укине доменот .su и IANA изјавила дека почнала да го отстранува,[5] но лобистите изјавиле дека во септември 2007 година започнале преговори со ICANN за зачувување на доменот.[6] Во првата четвртина на 2008 година, регистрациите на доменот .su се зголемиле за 45%.[7]

Употреба[уреди | уреди извор]

Доменот бил наменет за советските институции и претпријатија кои работеле во СССР. Моментално, и покрај распадот на земјата и превземањето на доменот тој сеуште е во употреба. Повеќето од регистрираните домени на .su се во Русија и САД.[8] Според податоците на RU-CENTER, постојат околу 93.500 регистрирани страници на доменот .su (постојат преку 2,8 милиони страници на доменот .ru ).[9] Меѓу институциите кои сеуште го користат овој домен се руската партија Наши, која е поврзана со претседателот и премиерот на Руската Федерација,[10] како и од сепаратистичката Федерална држава Новорусија во Источна Украина.[11] Во продолжение, доменот се користи од меѓународните бизниси, како што се Microsoft, Apple и Ford, кои своите руски страници ги имаат регистрирано на доменот .ru. Некои организации кои настанале во Советскиот Сојуз сеуште го користат овој домен.[12]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „nic.ru (Russian ccTLD Registry) domain count“. nic.ru. http://stat.nic.ru/en_ru/2014/07/04/titul-20140704.shtml. 
 2. Компания "Демос" - первый российский интернет-провайдер. Услуги дата-центра, офисная телефония, Интернет, хостинг - Компания Демос (Russian), конс. 12 January 2010 [[Category:]]
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Marcin Kryska. „Domena internetowa SU“ (на pl). http://rosyjski.bukwa.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=492&Itemid=78. посет. 11 јуни 2012 г. 
 4. „Юбилей Рунета: 10 лет назад финн Петри Ойала зарегистрировал домен .su“ (на ru). http://netoscope.narod.ru/news/2000/09/19/312.html. посет. 12 јануари 2010 г. 
 5. .su Domain Delegation Data IANA
 6. Kilner, James. „USSR still alive on Internet and won't go quietly“, 19 септември 2007 (посет. 5 декември 2007 г).
 7. Back in the USSR: Soviet Internet domain name resists death, Mansur Mirovalev, writing for Associated Press, 18 April 2008
 8. „Domena .su wciąż używana, chociaż ZSRR już nie ma“ (на pl). http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,4509424.html. посет. 12 јануари 2010 г. 
 9. „RU TLD: Registration and Delegation Statistics“. http://stat.nic.ru/en_ru/2010/05/11/titul-20100511.shtml. посет. 11 мај 2010 г. 
 10. Nashi. „Молодёжное демократическое антифашистское движение НАШИ / Главная“ (на ru). http://nashi.su/. посет. 12 јануари 2010 г. 
 11. [1]
 12. „Tons of Hackers are Hanging out in old Soviet Cyberspace“. Gizmodo. http://www.gizmodo.com/tons-of-hackers-are-hanging-out-in-old-soviet-cyberspac-510829003. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]