.bv

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.bv
.bv logo.svg
Воведен1997
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаНеактивен
РегистарNorid
ПокровителNorwegian Post and Telecommunications Authority
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Буве
Фактичка употребаНе е во употреба с користи доменот .no
Ограничувања на рестрацијатаНе се примаат регистрации
СоставНе е во употреба
ДокументиPolicy notice
Правила при спорНема
Мреж. местоwww.norid.no

.bvнајвисок државен домен за ненаселениот норвешки остров Буве. Управувањето со доменот е препуштено на Norid, но на доменот .bv не се примаат регистрации.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „.no eller aldri...“ (PDF) (норвешки). Norwegian Post and Telecommunications Authority. 21 March 2002. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-09-24. Посетено на 5 September 2010.