.bv

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.bv
.bv logo.svg
Воведен 1997
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Неактивен
Регистар Norid
Покровител Norwegian Post and Telecommunications Authority
Наменета употреба Ентитети поврзани со Буве
Фактичка употреба Не е во употреба с користи доменот .no
Ограничувања на рестрацијата Не се примаат регистрации
Состав Не е во употреба
Документи Policy notice
Правила при спор Нема
Мреж. место www.norid.no

.bvнајвисок државен домен за ненаселениот норвешки остров Буве. Управувањето со доменот е препуштено на Norid, но на доменот .bv не се примаат регистрации.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]