Прејди на содржината

.tj

Од Википедија — слободната енциклопедија
.tj
Воведен1995
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарInformation Technology Center
ПокровителInformation Technology Center
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Таџикистан
Фактичка употребаима употреба во Таџикистан
Ограничувања на рестрацијатаНема, но, жителите на Таџикистан имаат предност во споровите
СоставРегистрациите се директно на второ ниво, или на трето ниво под второстепени имиња
ДокументиPolicy
Правила при спорUDRP
Мреж. местоnic.tj

.tjнајвисок државен домен за Таџикистан. Регистрациите се обработени преку акредитирани регистратори.

Следниве второстепени домени се достапни за третостепена регистрација:

 • ac.tj
 • aero.tj
 • biz.tj
 • co.tj
 • com.tj
 • coop.tj
 • dyn.tj
 • edu.tj
 • go.tj
 • gov.tj
 • info.tj
 • int.tj
 • mil.tj
 • museum.tj
 • my.tj
 • name.tj
 • net.tj
 • nic.tj
 • org.tj
 • per.tj
 • pro.tj
 • test.tj
 • web.tj

Надворешни врски[уреди | уреди извор]