.ml

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.ml
Воведен 1993
Тип на домен Country code top-level domain
Состојба Активен
Регистар Sotelma
Покровител Sotelma
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Мали
Фактичка употреба Користено во Мали
Ограничувања на рестрацијата Воглавно мора да постои ентитетот во Мали
Состав Терцијални регистрации под разни секундарни етикети
Документи Registration form
Мреж. место SOTELMA

.ml е главен Интернет домен за Мали.

Секундарни домени[уреди | уреди извор]

  • .com.ml: Локални компании и брендови
  • .net.ml: Интернет провајдери
  • .org.ml: Асоцијации, инренационални организации кои се регистрирани во Мали
  • .edu.ml: Локални училишта
  • .gov.ml: Владини организации
  • .presse.ml: Локални медиуми

Надворешни врски[уреди | уреди извор]