.so

Од Википедија — слободната енциклопедија
.so
.so Internet domain registration
Воведен1997
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
Регистар.SO Registry
ПокровителMinistry of Post and Telecommunications, Somalia
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Сомалија
Фактичка употребаНеодамн повторно воспоставен
Ограничувања на рестрацијатаНема рестрикции
СоставРегистрациите се прават преку акредитирани регистратори
Правила при спорdotSO Domain Name Registration Policies
WIPO
Мреж. место.SO Registry

.soнајвисок државен домен за Сомалија. По долго отсуство, доменот .so бил повторно воспоставен на 1 ноември 2010 година од страна на .SO Registry, кое пак е контролирано од Министерството за пошта и телекомуникации.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Преглед[уреди | уреди извор]

Поради граѓанскат војна во Сомалија, управувањето на доменот бил доделен Monolith Innovation Group, компанија во Питсбуро, Пенсилванија,[2] која не работи. Доменот останал кај оваа компанија иако истата не работела сè до 17 април 2009 година, во тој период доменот .so бил пренесен на опслужувачите не новиот управител Министерството за пошта и телекомуникации на Сомалија.[3]

Пропаста на Monolith (ml.org)[уреди | уреди извор]

Monolith Innovations, како доменски опслужувач, бил користен во 1990-тите.

Второстепените регистрации во тој период биле мошне скапи. Monolith раководеле со најразлични проекти и дозволувале помали страници да добијат семрежна адреса во обликот example.ml.org скоро бесплатно наместо да се плати целата цена од 50 американски долари за име како example.com, example.org или example.net [4]

Доменското име .so бил првично создаден на 28 август 1997 година, при врвот на славноста на ml.org. Во тоа време, добивките биле очигледни. Со преземањето на доменот, Monolith можела да издава .so доменски имиња на второстепено ниво без трошоци, обезбедувајќи алтернатива за поскапите мрежни услуги.

Според оснвачот на ml.org, Авик Дата, во 1998 година, изјавил „Јас лично се трудам да создадам светски слободен врвен домен. Дали ова ќе биде реалност е друго прашање, парите зборуваат и големи пари се вртат при битките за регистри.“ [5]

Сепак, ml.org престанала да постои при крајот на 1998 година поради „технички и организациони проблеми“ кои вклучувале и големи проблеми со опслужувачите.[6] Its second-level domains remain registered to Aveek Datta, president of the former Monolith Innovations Group, but appear not to be in active use.[7] Низ историјата на доменот, сопственикот на една страница на nic.so изјавил дека „no .SO се достапни и дека не барале регистарски партнери.“ [8] [9] Сепак, DNS опслужувачите за тоа име биле лошо наместени, па адресите на nic.so биле достапни само повремено.

Повторно воспоставување[уреди | уреди извор]

На 3 февруари 2009 година, ICANN одобрила пренесување на доменот .so на Министерството за пошта и телекомуникации за Сомалија.[10] На состаноците на ICANN, било споменато дека Авик Дата, поранешниот управител на доменот, го оспорил предоделувањето но не одговорил на барањето на ICANN да ја потврди поврзаноста со поранешното претпријатие.

Новиот управител на регистарот повторно го активирал доменот .so на 1 ноември 2010 година. Барањата за регистрација можат да се поднесат на мрежната страница на .SO Registry.[1]

Именски простор[уреди | уреди извор]

Доменот .SO нуди четири именски простори: второстепениот простор .so е наменет за општа употреба, а третостепените простор .com.so, .net.so и .org.so се наменети за правни лица непрофитни организации и даватели на мрежни услуги.[11] There also exists .gov.so for government entities.

Регистратори[уреди | уреди извор]

На 5 јули 2012 години, .SO Registry објави список на официјални акредитирани регистратори.[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „SO Registry“. Архивирано од изворникот на 2017-09-16. Посетено на 2014-09-25.
 2. „IANA whois information for .so as at 2007“. Архивирано од изворникот 2007-10-23. Посетено на 2007-10-23.
 3. IANA Whois information- zone updated April 17th 2009
 4. „ml.org projects“. Архивирано од изворникот на 1998-01-22. Посетено на 2014-09-25.
 5. „ml.org's future plans, as of Jan '98“. Архивирано од изворникот на 1998-01-22. Посетено на 2021-08-09.
 6. „ml.org status page (archived)“. Архивирано од изворникот на 1998-12-01. Посетено на 2014-09-25.
 7. „12 December 1998 - Monolith Internet Services“. Архивирано од изворникот 1998-12-12. Посетено на 2014-09-25.
 8. „Архивиран примерок на nic.so, 2000“. Архивирано од изворникот 2000-10-24. Посетено на 2014-09-25.
 9. „Архивиран примерок на nic.so, 2005“. Архивирано од изворникот 2005-02-20. Посетено на 2005-02-20.
 10. Preliminary Report, Resolution of Special Board Meeting, February 10 2009
 11. „.SO Registry“. Архивирано од изворникот на 2014-10-31. Посетено на 9 Sep 2014.
 12. „List of .SO Accredited Registrars“. Архивирано од изворникот на 2015-01-01. Посетено на 2014-09-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]