.ws

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.ws
Воведен 1995
Тип на домен Државен домен од прво ниво
Состојба Активен
Регистар SamoaNIC
Покровител Владата на Самоа
Наменета употреба Субјекти поврзани со  Самоа
Фактичка употреба Не е многу користен во Samoa, популарен е за хакирање
Ограничувања на рестрацијата Нема
Состав Регистрациите се директно на второ ниво
Документи Документ
Мреж. место SamoaNIC


.ws е главен Интернет домен за Самоа. Со доменот управува SamoaNIC, за Министерството за надворешни работи на владата на Самоа.

Секундарни домени[уреди | уреди извор]

  • .org.ws - Организации
  • .gov.ws - Владини
  • .edu.ws - Едукациони

Надворешни врски[уреди | уреди извор]