.ws

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.ws
Воведен1995
Тип на доменДржавен домен од прво ниво
СостојбаАктивен
РегистарSamoaNIC
ПокровителВладата на Самоа
Наменета употребаСубјекти поврзани со  Самоа
Фактичка употребаНе е многу користен во Samoa, популарен е за хакирање
Ограничувања на рестрацијатаНема
СоставРегистрациите се директно на второ ниво
ДокументиДокумент
Мреж. местоSamoaNIC


.ws е главен Интернет домен за Самоа. Со доменот управува SamoaNIC, за Министерството за надворешни работи на владата на Самоа.

Секундарни домени[уреди | уреди извор]

  • .org.ws - Организации
  • .gov.ws - Владини
  • .edu.ws - Едукациони

Надворешни врски[уреди | уреди извор]