.tr

Од Википедија — слободната енциклопедија
.tr
nic.tr logo
Воведен1990
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарБлиско источен технолошки универзитет
ПокровителБлиско источен технолошки универзитет
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Турција
Фактичка употребаМошне користен во Турција, особено com.tr поддомен (од 19 февруари 2008 година, имало 103.175 регистрации на com.tr )
Регистрирани домени387,257 (July 21, 2017).tr Registry daily domain count
Ограничувања на рестрацијатаограничувања на општи имиња, регистрантот мора да биде во Турција или д аима претставник во Турција
СоставВторостепените регистрации биле првично забранети, регистрацијата била на трето ниво под општи категории на второстепени домени, со исклучок на мрежната страница nic.tr
Мреж. местоnic.tr
DNSSECyes

.trнајвисок државен домен за Турција. Раководен е од Блиско источниот технолошки универзитет [1].

.nc.tr се користи како второстепен домен за Северен Кипар, самопрогласена република непризнаена од страна на ОН, бидејќи нема државен код.

Други второстепени домени[уреди | уреди извор]

Неодамна се користи tsk.tr како второстепен домен. Месниот регистар ја изманил својата политика и дозволува нови второстепени домени.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]