.sh

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.sh
NIC.SH -- .SH Domain Registry
Воведен 1997
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар NIC.SH
Покровител Влада на Света Елена
Наменета употреба Ентитети оврзани со Света Елена
Фактичка употреба Најразлични употреби, неколку страници на Света Елена, но повеже на други места
Ограничувања на рестрацијата Дторостепениот регистрант мора да има професионално илу академско образование, третостепените регистранти мора да се жители на Света Елена
Состав Регистрациите се директно на второ ниво или на трето ниво под второстепените ознаки
Документи Terms & Conditions; Rules
Правила при спор Dispute Resolution Policy
Мреж. место NIC.SH
DNSSEC да

.shнајвисок државен домен за Света Елена. Регистрациите на месни домени исто така се прифатени.[1]

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

Постојат седум второстепени домени:

  • co.sh: правни лица
  • com.sh: правни лица
  • org.sh: непрофитни организации
  • gov.sh: владини институции
  • edu.sh: образовни институции
  • net.sh: мржни претпријатија
  • nom.sh: надворешни семрежни корисници

Највисоки домени[уреди | уреди извор]

Членовите на deviantArtможат да одат до своите 'складишта', услуга каде можат да се складираат дигитални содржини и подоцна да се објават.[2] Скалдиштето на deviantArt го користи највисокиот домен .sh 'http://sta.sh'.

Друг домен кој го користи .sh услугата за размена Puu.sh.

Бидејќи .sh се користи и од UNIX, овој домен се користел и од мрежни страници за програми и др.

SH е исто така и кратенката за германската федерална држава Шлезвиг-Холштајн и .sh доменот се користи за квази-владини страници како nah.sh,страница за јавниот превоз.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. .SH IDN Policy, NIC, Saint Helena.
  2. „What is Sta.sh?“. deviantArt. deviantArt. http://help.deviantart.com/440/. посет. 28 јули 2013 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]