.ve

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.ve
.ve
Воведен 1991
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар Comisión Nacional de Telecomunicaciones
Покровител Comisión Nacional de Telecomunicaciones
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Венецуела
Фактичка употреба Користен во Венецуела
Ограничувања на рестрацијата Третостепени регистрации
Состав Регистрациите се на трето ниво под различни второстепени имиња
Документи Terms and conditions
Мреж. место nic.ve

.veнајвисок државен домен за Венецуела.

Регистрациите без пренасочувања се дозволени само на трето ниво:

 • .arts.ve - институции од областа на уметноста и културата
 • .co.ve - мрежна страница првично „.com“ насочена кон шпански
 • .com.ve - правни лица
 • .info.ve - информативни страници
 • .net.ve - даватели на мрежни услуги
 • .org.ve - непрофитни организации
 • .radio.ve - радио станици
 • .web.ve - физички лица

Следниве второстепени домене дозволуваат ограничени третостепени регистрации:[1]

 • .gob.ve / .gov.ve - владини институции
 • .edu.ve - образовни институции
 • .int.ve - меѓународни институции
 • .mil.ve - воени институции
 • .tec.ve - Универзитетот за технологија

Домените од IDN се достапни користејќи ги следниве шпански букви: á, é, í, ó, ú, ü, и ñ.[2]

Бројни второстепени домени се во употреба како на пример, cha.ve, internet.ve, ipv6.ve, nic.ve, etc.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]