.tm

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.tm
NIC.TM -- .TM Domain Registry
Воведен 1997
Тип на домен највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар NIC.TM
Покровител TM Domain Registry
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Туркменистан
Фактичка употреба Најразлична употреба, во и надвор од Туркменистан, понекогаш рекламиран како домен за трговски марки
Ограничувања на рестрацијата Нема за второстепени регистрации; за третостепени регистрации мора да се биде жител на Туркменистан
Состав Регистрациите се директно на второ ниво или на трето ниво под различни второстепени ознаки
Документи Terms & Conditions; Rules
Правила при спор Dispute Resolution Policy
Мреж. место NIC.TM
DNSSEC да

.tmнајвисок државен домен за Туркменистан. Раководен е од Бирото за сметачи и семрежје.

Се рекламира како домен за бизниси со трговски марки поради честата употреба на „TM“ за оваа цел.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]