.ps

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.ps
Воведен2000
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарPNINA
ПокровителPITA
Наменета употребаЕнтитети поврзани со
 Палестинска Самоуправа
Ограничувања на рестрацијатаВторостепените регистрации не се ограничени,третостепените имаат ограничувања засновани на тоа на кој второстепен домен му припаѓаат
СоставМоже да се регистрираат на второ ниво или под општото второ ниво за третото ниво
ДокументиIANA извештаи: Delegation (2000), Redelegation (2004); ICANN MoU
Правила при спорDRS Policy
Мреж. местоnic.ps

.psсемрежен највисок државен домен официјално доделен на Палестинската Самоуправа. Истиот е управуван од Агенција за семрежно именување на Палестинската Самоуправа.[1]

Регистрациите се обработуаат од сертифицирани регистратори.

Меѓународниот највисок домен за Палестина е .فلسطين, кој е претставен како .xn--ygbi2ammx во паникод.[1]

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

Регистрациите можат да се направат на второстепено ниво како и на седум третостепени имиња на домени:[2]

  • .ps: За сите палестински претпријатија и лица.
  • com.ps: Претпријатија.
  • net.ps: Мрежни претпријати и семрежни нудачи на услуги.
  • org.ps: Невладини и непрофитни организации.
  • edu.ps: Образовни институции.
  • gov.ps: институции на владата на Палестинската Самоуправа.
  • plo.ps: институции на палестинските ослободителни организации.
  • sec.ps: за безбедносните организации на Палестина.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]