.sa

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.sa
.sa
Воведен 1994
Тип на домен највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар SaudiNIC Unit
Покровител SaudiNIC Unit
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Саудиска Арабија
Фактичка употреба Користено во Саудиска Арабија
Ограничувања на рестрацијата Мора да се живее во Саудиска Арабија, месен претставник, или трговска марка регистрирана во Саудиска Арабија мора д апоседува документи за да се утврди идентитетот
Состав Второстепени доменски регистрации достапни под (.sa) и (.السعودية), третостепените доменски регистрации се достапни под најразлични второстепени ознаки
Документи Rules
Мреж. место SaudiNIC

.saнајвисок државен домен за Саудиска Арабија. Домените од овој тип мора да се регистрираат преку SaudiNIC. Ознаката на арапски јазик за Саудиска Арабија е السعودية.

Второстепените домени кои се отворени за третостепени регистрации се:

  • com.sa: претпријатија
  • edu.sa: образовни институции
  • sch.sa: основни и средни училишта
  • med.sa: здравствени установи
  • gov.sa: владини тела
  • net.sa: семрежни давачи на услуги
  • org.sa: непрофитни организации
  • pub.sa: ентитети и други лични имиња кои не се подобни во другите домени.

Месни доменски имиња[уреди | уреди извор]

Саудиска Арабија беше една од првите земји која побара нов IDN код за највисок државен домен одобрен од ICANN во 2009 година. Во јануари 2010 година, ICANN објави дека IDN ccTLD за Саудиска Арабија е xn--mgberp4a5d4ar, السعودية едно од првите четири нови IDN ccTLDs кои поминале брзо низ процесот на одобрување .[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „First IDN ccTLDs Requests Successfully Pass String Evaluation“. ICANN. 21 јануари 2010. архивирано од изворникот на 24 јануари 2010 г.. http://web.archive.org/web/20100124073406/http://www.icann.org/en/announcements/announcement-21jan10-en.htm. посет. 25 јануари 2010 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


[[Категорија::Никулци за Саудиска Арабија]]