.tl

Од Википедија — слободната енциклопедија
.tl
East Timor coat of arms
Воведен2005
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарTimor-Leste NIC
ПокровителМинистерството за транспорт комуникации и јавни работи
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Источен Тимор
Фактичка употребаСе користи во Иточен Тимор
Ограничувања на рестрацијатаНе може да се ориси за намени кои се криминални нечесни или пак за спамирање
СоставРегистрациите се директни на второ ниво, со некои страници како владините кои се на трето ниво
ДокументиRegistration agreement; Acceptable use policy; Privacy policy
Правила при спорWIPO ccTLD Best Practices
Мреж. местоTimor-Leste NIC

.tlнајвисок државен домен за Источен Тимор. Раководен е од страна на CoCCA и второстепената регистрација е можна преку прекупци од целиот свет без да се има месно жителство.

Претходниот највисок домен за Источен Тимор беше .tp. Овој ccTLD бил назначен од страна на IANA, во 1997 година.

.tl е во согласност со ISO 3166-1 стандардот.

Подолг период, доменот .tl во IANA не покажувал организација која го одржува или регистрира, и доменот не работел иако земјата тврдела дека преминува кон негова употреба. Но, од 30 септември 2005 година воспоставен е контактото со IANA Whois и регистрирачката страница nic.tl.

Според регистарот, сите записи во .tp автоматски им се доделувасоодветен домен .tl, и во иднина нема да се дозволуваат записи на доменот .tp.

Регисрацијатасе одива на второ нив, еден од поддомеитекои се користат е gov.tl, за владините инстиуции. На пример владината страна е www.timor-leste.gov.tl Архивирано на 2 јануари 2019 г.

Поголемиот дел од моменталните .tl записи кои се директно на второ ниво се во сопственост на различни меѓународни ентитети, кои не се во директна поврзаност со Источен Тимор.

Германско претпријатие гого користи de.tl поддомен за да нуди најразлични доменски имиња на слична основа како de.vu,кој го користидоменот на Вануату .vu.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]