.vn

Од Википедија — слободната енциклопедија
.vn
VNNIC
Воведен1994
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарVNNIC
ПокровителVietnam Ministry of Information and Communication
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Виетнам
Фактичка употребаДелумно користен во Виетнам
СоставРегистрација на второ ниво или трето ниво по различни второстепени категории
Мреж. местоVNNIC (Vietnamese)
VNNIC (English)

.vnнајвисок државен домен за Виетнам.

Регистарот за доменот .vn е управуван од VNNIC. Во 2003 година, претпријатието Dot VN, потпишало договор со кој се дозволува рекламирање и продажба на доменот .vn кон странство. Денес, .VN може да се прибави од целиот свет преку акредитиран систем.

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

Доменот .vn може да се регистрира како домен или како второстепен домен. Подолу е списокот на доменски имиња на доменот .vn .

Доменско име Употреба
com.vn Правни лица
biz.vn Бизниси com.vn
edu.vn Образовни институции
gov.vn Владини институции
net.vn Даватели на мрежни услуги
org.vn Организации
int.vn Меѓународни организации
ac.vn Организации поврзани со истражување
pro.vn Организации и физички лица со одредени специјализации
info.vn Организации или физички лица поврзани со создавање пренос идобавување на информации
health.vn Здравствени институции
name.vn Имиња на физички лица

Надворешни врски[уреди | уреди извор]