.mm

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.mm
Воведен 1997
Тип на домен Country code top-level domain
Состојба Активен
Покровител Министерството за комуникација, пошта и телеграф на Мјанмар
Наменета употреба Ентитети поврзани со Мјанмар Мјанмар
Фактичка употреба Мал број на функционални страници што го рефлектира ниското ниво на користење на интернет во Мјанмар
Состав Терцијарно ниво под секундарна етикета
Мреж. место www.nic.mm

.mm е главен Интернет домен за Мјанмар.[1]. Овој домен бил доделен во 1997. Поранешното име на Мјанмар (официјално Република Унија Мјанмар) беше Бурма до 1989 година, до тогаш и ISO 3166-1 кодот за државата беше BU, но .bu никогаш не бил развиен како домен.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]