.hr

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.hr
Воведен 1993
Тип на домен ccTLD
Состојба Активен
Регистар CARNet
Покровител CARNet
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Хрватска
Фактичка употреба Многу популарно во Хрватска
Ограничувања на рестрацијата Ограничено на граѓани на Хрватска, жители и компании. Разни ограничувања врз база на категоријата на регистрант.
Состав Директно на секундарно или на терцијално ниво под некоја секундарна етикета
Документи HR TLD регулативи
Правила при спор Арбитрација
Мреж. место http://www.dns.hr/english


.hrнајвисок државен домен на Хрватска. Со него од 1993 управува CARNet и според одредени правило на него можат да се регистрираат само хрватски правни и физички лица, како и правни лица што обавуваат некоја дејност во Хрватска.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]