.hr

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.hr
Воведен1993
Тип на доменccTLD
СостојбаАктивен
РегистарCARNet
ПокровителCARNet
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Хрватска
Фактичка употребаМногу популарно во Хрватска
Ограничувања на рестрацијатаОграничено на граѓани на Хрватска, жители и компании. Разни ограничувања врз база на категоријата на регистрант.
СоставДиректно на секундарно или на терцијално ниво под некоја секундарна етикета
ДокументиHR TLD регулативи
Правила при спорАрбитрација
Мреж. местоhttp://www.dns.hr/english


.hrнајвисок државен домен на Хрватска. Со него од 1993 управува CARNet и според одредени правило на него можат да се регистрираат само хрватски правни и физички лица, како и правни лица што обавуваат некоја дејност во Хрватска.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]