.sd

Од Википедија — слободната енциклопедија
.sd
.sd
Воведен1997
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарСуданско семрежно здружение
ПокровителСуданско семрежно здружение
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Судан
Фактичка употребаНе е многу користен
Ограничувања на рестрацијатаБарањата се прегледуваат од регистарот, можно е да бидат ограничени според категоријата од второто ниво на кое се регистрирани
СоставИмињата се регистрирани на второ ниво или пак на трето ниво под разно второстепени категории
ДокументиICANN agreement; Terms and conditions
Правила при спорНема
Мреж. местоISOC Sudan

.sdнајвисок државен домен за Судан. Се користи и во Јужен Судан додека доменот .ss додека не стане оперативен.[1]

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

  • com.sd - претпријатија
  • net.sd - мрежни услуги
  • org.sd - невладини организации
  • edu.sd - образовни институции
  • med.sd - здравствени институции
  • tv.sd - медиуми
  • gov.sd - владини институции
  • info.sd - Nвесници и други пишани медиуми

Вторстепени највисоки домени[уреди | уреди извор]

Нов највисок домен испишан со арапски букви бил резервиран за Судан во ноември 2012 година, станува збор за доменот سودان.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „.ss Domain Delegation Data“. Internet Assigned Numbers Authority. ICANN. Посетено на 2011-09-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]