.sg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.sg
SGNIC
Воведен 1988
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар SGNIC
Покровител SGNIC
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Сингапур
Фактичка употреба Користен во Сингапур
Ограничувања на рестрацијата Потребно е жителство на Сингапур, третостепените имиња имаат најразлични ограничувања во зависност од второстепената ознака
Состав Регистрациите се на трето ниво под општите категории, или пак директно на второ ниво, особено за месни доменски имиња .idn.sg
Документи Policies and agreements
Правила при спор Singapore Domain Name Dispute Resolution Policy
Мреж. место SGNIC

.sgнајвисок државен домен за Сингапур. Го раководи SSGNIC. Записите се водат преку акредитирани регистрирачи.

Во 2011 година, регистрирани се два нови највисоки дмени за Сингапур на месните јазици. Овие домени ги добија доменските имиња и први страници во 2011 година. Овие домени се .新加坡 и .சிங்கப்பூர்.[1] Планот бил да се прифатат барањата за постојаните корисниви од јули 2011 година и истите да се активираат во септември 2011 година. [2]

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

  • .com.sg - правни лица
  • .net.sg - мрежни претпријатија
  • .org.sg - организации
  • .gov.sg - владини институции
  • .edu.sg - образовни институции
  • .per.sg - физички лица
  • .idn.sg - кинески и тамилски доменски имиња
  • .sg - за сите со место на живеење во Сингапур.

Наводи[уреди | уреди извор]

НАдворешни врски[уреди | уреди извор]