.sg

Од Википедија — слободната енциклопедија
.sg
SGNIC
Воведен1988
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарSGNIC
ПокровителSGNIC
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Сингапур
Фактичка употребаКористен во Сингапур
Ограничувања на рестрацијатаПотребно е жителство на Сингапур, третостепените имиња имаат најразлични ограничувања во зависност од второстепената ознака
СоставРегистрациите се на трето ниво под општите категории, или пак директно на второ ниво, особено за месни доменски имиња .idn.sg
ДокументиPolicies and agreements
Правила при спорSingapore Domain Name Dispute Resolution Policy
Мреж. местоSGNIC

.sgнајвисок државен домен за Сингапур. Го раководи SSGNIC. Записите се водат преку акредитирани регистрирачи.

Во 2011 година, регистрирани се два нови највисоки дмени за Сингапур на месните јазици. Овие домени ги добија доменските имиња и први страници во 2011 година. Овие домени се .新加坡 и .சிங்கப்பூர்.[1] Планот бил да се прифатат барањата за постојаните корисниви од јули 2011 година и истите да се активираат во септември 2011 година.[2]

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

  • .com.sg - правни лица
  • .net.sg - мрежни претпријатија
  • .org.sg - организации
  • .gov.sg - владини институции
  • .edu.sg - образовни институции
  • .per.sg - физички лица
  • .idn.sg - кинески и тамилски доменски имиња
  • .sg - за сите со место на живеење во Сингапур.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. IDN ccTLD Fast Track String Evaluation Completion
  2. „SGNIC Launches Internationalised Domain Names“. Архивирано од изворникот на 2016-03-06. Посетено на 2014-09-22.

НАдворешни врски[уреди | уреди извор]