.tt

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.tt
ttnic
Воведен1991
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарTTNIC
ПокровителUniversity of the West Indies (Факултет за инженерство)
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Тринидад и Тобаго
Фактичка употребаСе користи на Тринидад и Тобаго, вклучувајќи и слободни третостепени поддомени на надворешни страни
Ограничувања на рестрацијатаНема (исклучок се .gov.tt, .mil.tt и .edu.tt)
СоставДозволени регистрации на второ ниво или на трето ниво пор разни второстепени ознаки
ДокументиTerms and conditions
Правила при спорUDRP
Мреж. местоTTNIC

.ttнајвисок државен домен за Тринидад и Тобаго.

TTNIC дозволува регистрации под tt fза второстепени домени, и за третостепени домени под следниве домени: co.tt, com.tt, org.tt, net.tt, biz.tt, info.tt, pro.tt, int.tt, coop.tt, jobs.tt, mobi.tt, travel.tt, museum.tt, aero.tt, cat.tt, tel.tt и name.tt.[1] Регистрацијата на горенаведените домени е неограничена и регистрирачот не бара од барателите да живеат во Тринидад и Тобаго. Но, на барателите од странство им се наплатува дупло .[2]

Во продолжени, постои и mil.tt, домен само за војската на Тринидад и Тобаго, edu.tt е за рзапишување на образовните институции на Тринидад и Тобаго,[3] и gov.tt е за владините институции.

Доменските хакови кои содржат .tt еден од нив е mi.tt, кратенка за адреса користена во претседателската кампања на американскиот претседателски кандидат Мит Ромни.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Trinidad and Tobago Network Information Centre“. Архивирано од изворникот 2005-09-24. Посетено на 27 September 2005.
  2. „TTNIC Registration fees“. Посетено на 24 August 2011.
  3. „edu.tt“. Архивирано од изворникот 2009-06-24. Посетено на 24 June 2009.
  4. „Romney to quit Libyan domain“. Ben Smith on Politics and Media. Politico. 2010-10-06. Посетено на 2012-09-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]