.tt

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.tt
ttnic
Воведен 1991
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар TTNIC
Покровител University of the West Indies (Факултет за инженерство)
Наменета употреба Ентитети поврзани со Тринидад и Тобаго
Фактичка употреба Се користи на Тринидад и Тобаго, вклучувајќи и слободни третостепени поддомени на надворешни страни
Ограничувања на рестрацијата Нема (исклучок се .gov.tt, .mil.tt и .edu.tt)
Состав Дозволени регистрации на второ ниво или на трето ниво пор разни второстепени ознаки
Документи Terms and conditions
Правила при спор UDRP
Мреж. место TTNIC

.ttнајвисок државен домен за Тринидад и Тобаго.

TTNIC дозволува регистрации под tt fза второстепени домени, и за третостепени домени под следниве домени: co.tt, com.tt, org.tt, net.tt, biz.tt, info.tt, pro.tt, int.tt, coop.tt, jobs.tt, mobi.tt, travel.tt, museum.tt, aero.tt, cat.tt, tel.tt и name.tt.[1] Регистрацијата на горенаведените домени е неограничена и регистрирачот не бара од барателите да живеат во Тринидад и Тобаго. Но, на барателите од странство им се наплатува дупло .[2]

Во продолжени, постои и mil.tt, домен само за војската на Тринидад и Тобаго, edu.tt е за рзапишување на образовните институции на Тринидад и Тобаго,[3] и gov.tt е за владините институции.

Доменските хакови кои содржат .tt еден од нив е mi.tt, кратенка за адреса користена во претседателската кампања на американскиот претседателски кандидат Мит Ромни.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Trinidad and Tobago Network Information Centre“. архивирано од изворникот на 24 септември 2005 г.. http://web.archive.org/web/20050924120116/http://www.nic.tt/. посет. 27 септември 2005 г. 
  2. „TTNIC Registration fees“. https://www.nic.tt/fee.shtml. посет. 24 август 2011 г. 
  3. „edu.tt“. архивирано од изворникот на 24 јуни 2009 г.. http://web.archive.org/web/20090624094746/http://www.edu.tt/. посет. 24 јуни 2009 г. 
  4. „Romney to quit Libyan domain“. Ben Smith on Politics and Media. Politico. 6 октомври 2010. http://www.politico.com/blogs/bensmith/1010/Romney_to_quit_Libyan_domain_.html. посет. 20 септември 2012 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]