.pe

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.pe
Воведен Ноември 25, 1991
Тип на домен Државен домен од прво ниво
Состојба Активна
Регистар NIC PE
Покровител РЦП
Наменета употреба Субјекти поврзани со
 Перу
Фактичка употреба Многу популарно во Перу
Документи Правила
Мреж. место punto.pe


.pe е главен Интернет домен за Перу. Со доменот управува РЦП.

Секундарни домени[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од 8 Декември, 2007 регистарот на домени од Перу прифаќа регистрации директно на второ ниво.

  • edu.pe: Едукациони
  • gob.pe: Владини
  • nom.pe: Индивидуални
  • mil.pe: Воени
  • sld.pe: Здравствени
  • org.pe: Организациони
  • com.pe: Комерцијални
  • net.pe: Интернет провајдери

Надворешни врски[уреди | уреди извор]