.pe

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.pe
ВоведенНоември 25, 1991
Тип на доменДржавен домен од прво ниво
СостојбаАктивна
РегистарNIC PE
ПокровителРЦП
Наменета употребаСубјекти поврзани со
 Перу
Фактичка употребаМногу популарно во Перу
ДокументиПравила
Мреж. местоpunto.pe

.peнајвисок семрежен домен на Перу. Со доменот управува РЦП.

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од 8 Декември, 2007 регистарот на домени од Перу прифаќа регистрации директно на второ ниво.

  • edu.pe: Едукациони
  • gob.pe: Владини
  • nom.pe: Индивидуални
  • mil.pe: Воени
  • sld.pe: Здравствени
  • org.pe: Организациони
  • com.pe: Комерцијални
  • net.pe: Интернет провајдери

Надворешни врски[уреди | уреди извор]