.ky

Од Википедија — слободната енциклопедија
.ky
ICTA
Воведен1995
Тип на доменнајвисок државен домен
Состојбаактивен
РегистарУправа за информатичка и комуникациска технологија
ПокровителУправа за информатичка и комуникациска технологија
Наменета употребаединици поврзани со  Кајмански Острови
Фактичка употребаизвесна употреба на Кајманските Острови
Ограничувања на рестрацијатамора да биде жител или фирма регистрирана на Кајманските Острови и да има локална адреса
Составрегистрациите се вршат непосредно на вториот степен, или пак на третиот под неколку второстепени имиња
ДокументиПравила
Правила при спорUDRP
Мреж. местоРегистар

.ky е највисок државен домен (ccTLD) на Кајманските Острови. Право на регистрација имаат само жителите на островите и фирмите регистрирани таму, за што се бара локална адреса и телефонски број. Меѓународниот трибуквен код на Кајманските Острови е CYM, поради што го добиле правото на доменското име .cym[1] за идното проширување на главниот интернет домен, чиј претендент бил и Велс.[2]

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

Регистрирањето е дозволено непосредно на вториот степен, или пак на трет степен под следниве наставки:

  • com.ky
  • org.ky
  • net.ky
  • edu.ky (само образовни установи)
  • gov.ky (само владини/управни)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Велс изгуби од Кајманските Острови во битката за доменот .cym“. БиБиСИ. 4 ноември 2010. Посетено на 12 јули 2010. (англиски)
  2. Нови главни домени — Често поставувани прашања – ICANN, јуни 2011 (англиски)