.sr

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.sr
.sr
Воведен 1991
Тип на домен Државен код на главен интернет домен
Состојба активен
Регистар Телесур
Покровител Телесур
Наменета употреба Субјекти поврзани со Суринам
Фактичка употреба Се користи во Суринам; исто така се користи како домен за постар ('seniors')
Ограничувања на рестрацијата нема
Состав Регистрации се вршat директно во второто ниво
Мреж. место Telesur

.sr е државен код за највисок интернет домен (ccTLD) за Суринам. Овој највисок интернет домен го одржува локалната телекомуникациска компанија Телесур.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]