.sr

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.sr
.sr
Воведен1991
Тип на доменДржавен код на главен интернет домен
Состојбаактивен
РегистарТелесур
ПокровителТелесур
Наменета употребаСубјекти поврзани со Суринам
Фактичка употребаСе користи во Суринам; исто така се користи како домен за постар ('seniors')
Ограничувања на рестрацијатанема
СоставРегистрации се вршat директно во второто ниво
Мреж. местоTelesur

.sr е државен код за највисок интернет домен (ccTLD) за Суринам. Овој највисок интернет домен го одржува локалната телекомуникациска компанија Телесур.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]