Државен код

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мапа на Океанија со државни кодови.

Државен код претставува краток географски код составен од букви или броеви (геокодови), развиен за да се претставуваат државите или зависните територии за потребите при обработка на податоци и за олеснување на комуникациите. Поради тоа, се развиени неколку различни системи. Најпознат меѓу нив е ISO 3166-1.

Изразот државен код понекогаш се користи за повикувачките броеви на различни држави, на пример E.164 повикувачки броеви на државите.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]