.it

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.it
Воведен1987
Тип на доменДржавен код на главен интернет домен
СостојбаАктивен
РегистарIT-NIC
ПокровителConsiglio Nazionale delle Ricerche
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Италија
Фактичка употребаМногу популарен во Италија, често користен од страници на англиски јазик
Ограничувања на рестрацијатаЗа земји членки на ЕУ, името да е подолго од 3 знаци
СоставПретежно на секундарно ниво
ДокументиHow to register
Правила при спорDispute procedure
Мреж. местоItaly NIC

.it е главен Интернет домен за Италија.

Поради лингвистичкото значење на зборот it особено во англискиот јазик, чести корисници на овој домен се странски компании и луѓе што имаат мрежно место.


Поврзано[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]