.um

Од Википедија — слободната енциклопедија
.um
Воведен1997
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаИзбришан
РегистарUnited States Minor Outlying Islands Registry
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Мали оддалечени острови на САД
Фактичка употребаБил користен опитно до 20 април 2008
Ограничувања на рестрацијатаРегистрации не се можни, доменот не постои
СоставНе постои
Мреж. местоFormerly nic.um

.umНајвисок државен домен за Малите оддалечени острови на САД. Истиот е избришан и надвор од употреба од 20 април 2008 година.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]