.re

Од Википедија — слободната енциклопедија
.re
Воведен1997
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарAFNIC
ПокровителAFNIC
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Реинион
Фактичка употребаСе користи во Реинион
Ограничувања на рестрацијатаПовеќе не е потрбно жителство
СоставРегистрациите се прават на второ ниво, или на трето ниво под второстепените имиња
ДокументиNaming charter for .re
Правила при спорAlternative Dispute Resolutions
Мреж. местоAFNIC.re
DNSSECда

.reнајвисок државен домен за Реинион. Заедно со .fr и .tf, раководен е од AFNIC.

Од 6 декември 2011 година, условите за регистрација на домените се сменети. Сопственикот на доменот не мора да живее во Франција. Сите Европејци, претпријатија и организации можат да се регистрираат на француските домени. Оваа промена не ги опфаќа само фр-домените туку и .re

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

Покрај второстепените директни регистрации, можат да се прават и регистрации на третостепените домени со овие имиња:

  • .asso.re - здруженија
  • .nom.re - презимиња
  • .com.re - рекламни

Надворешни врски[уреди | уреди извор]