.sk

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.sk
Воведен 1993
Состојба Активен
Регистар SK-NIC
Покровител SK-NIC
Наменета употреба Субјекти поврзани со
 Словачка
Фактичка употреба Само во Словачка
Ограничувања на рестрацијата Мора да биде словачки граѓанин или компанија регистрирана во Словачка.
Мреж. место SK-NIC

.sk е главен Интернет домен за Словачка. Со доменот управува SK-NIC. Во 2011 имало 247,000 регистрирани .sk домени. Домените можат да се регистрираат само од страна на Словачки жител или компанија регистрирана во Словачка.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]